День вшанування пам'яті загиблих цивільних осіб в конфлікті на Донбасі

Що таке війна? Це в першу чергу людські трагедії, найголовніша з яких - втрата життя. Існує ціла класифікація людських втрат. Вони бувають прямими і непрямими, бойовими і небойовими, але жодне з цих скупих визначень не виміряє і не передає в повній мірі трагізму, болю і відчаю людей, що знаходяться в епіцентрі військових дій. Щодня війна збирає свій зловісний «врожай», забираючи у цивільного населення впевненість в завтрашньому дні, будинки, роботу, але головне - здоров'я та життя. Ця втрата непоправна.

За даними ООН за період військових дій на Донбасі загинули більше 13 тис. осіб, ще близько 30 тис. отримали поранення. Понад чверть з цього числа становлять цивільні особи, включаючи жінок, літніх людей і дітей. Ці люди гідні пам'яті.

Ми вважаємо за необхідне ввести на державному рівні День вшанування пам'яті цивільних осіб, загиблих в результаті військових дій на Донбасі. Такий пам'ятний день, коли люди згадують своїх загиблих, є у кожної нації. Україна не може і не повинна бути винятком.

З цією метою ми створимо петицію зі зверненням до Президента України Володимира Зеленського з відповідним проханням.

Деякі з найтрагічніших подій конфлікту, пов'язані з великими людськими жертвами, набули широкого розголосу в публічному просторі. Але частіше це стосується бойових зіткнень і жертв серед військових. У нашій країні є пам'ятні дати для вшанування загиблих воїнів, а також багато ініціатив для збереження пам'яті про них. Так 29 серпня, в річницю боїв під Іловайськом, в Україні відзначають День пам'яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність. А 16 січня Україна окремо вшановує пам'ять «кіборгів» - військових і добровольців, які загинули при захисті Донецького аеропорту. Але до сих пір немає дати пам'яті невинних жертв війни, хоча деякі з випадків загибелі мирного населення, були настільки шокуючими, що дати, в які вони сталися, можна сміливо назвати чорними днями. Ці люди не обирали таку долю. Це не було їх усвідомленим рішенням, і це кардинально відрізняє їх від військовослужбовців.

Ми вибрали 16 випадків, які і назвали «Чорними днями Донбасу». Ці дні - один чорніше іншого. Вони відбулися, як в Донецькій, так і в Луганській областях. Як на територіях, які контролює уряд України, так і в районах, які знаходяться під контролем збройних груп ДНР і ЛНР. Ми не робимо різниці між цими епізодами. На превеликий жаль, за час війни в обох частинах розділеного регіону звикли оплакувати тільки «своїх» жертв. Тих, кого вбила «та сторона». Ми вважаємо, що має бути надано рівну увагу всім загиблим цивільним особам. ПРО ПРОЕКТ

Безумовно, якщо порівняти кількість людей, які загинули в ці дні, з загальним числом убитих, то виявиться що це лише мала частина глобальної картини війни. Це говорить про те, що військові дії, що призвели до загибелі мирного населення, йшли постійно. Кожен день війни потрібно вважати трагедією.

В майбутньому ми б хотіли, щоб кожен з цих випадків був розслідуваний, було знайдено винних, і сталося правосуддя. Але це не наше завдання і цілі. Зараз ми лише хочемо вшанувати пам'ять наших загиблих земляків.

Ми закликаємо інші громадські організації, публічних осіб, органи місцевого самоврядування, особливо в районах постраждалих від бойових дій, а також всіх небайдужих людей приєднатися до нашої акції.

В рамках ініціативи заплановані громадські слухання.

Підписанти МАНІФЕСТУ (Доповнюється):
Енріке Менендес, ГО «Донбаський інститут регіональної політики»
Ольга Коссе, ГО «Відповідальні громадяни»
Андрій Єрмолаєв, філософ, глава стратегічної групи «Софія»
Олександр Лук'янченко, міський голова Донецька в період з 2002 по 2014 роки
Кость Бондаренко, політолог, глава фонду «Українська політика»
Сергій Сивохо, глава ОО «Національна платформа примирення і єдності»
Андрій Панков, міський голова м. Краматорська
Дар'я Касьянова, спеціаліст з захисту дітей
Ніна Потарская, національна коордінаторка по Україні Міжнародної жіночої ліги за мир і свободу (WILPF)
Сергій Шапкін, Павлополській сільський голова
Володимир Іщенко, соціолог
Ілля Кононов, доктор соціологічних наук, професор, завідувач кафедри філософії та соціології Луганського національного університету імені Тараса Шевченка
Андрій Колосов, доктор економічних наук, професор Луганського національного університету імені Тараса Шевченка (Україна)
Володимир Чемерис, правозахисник
Марина Черенкова, депутат Донецької обласної ради V та VI скликання
Благодійна організація «Міжнародний Благодійний Фонд волонтерська група «Слов’яни»